BORDER ICE RINK

Matthew Templeton Trophy (& Bibby)


Competition Name: Matthew Templeton
Type of competition: Shenkel then knock-out
Entry: Open to any 4 curlers
Sponsored by: Border Safeguard & NFU Mutual
Playing for: The "Aberdeen Angus Trophy"
Last Played: 4th - 8th November 2012
Next Played:  November 2014

Sponsors web sites:   BORDER SAFEGUARD & NFU Mutual, St Boswells

Open to any 4 curlers.
Played on evening ice.
First 3 games in sections and then Knock-Out
The "Matthew Templeton Trophy" is the main open competition run by the BIRC, and in it's hay day would attract an entry of 64 teams from all over the south of Scotland.   In more recent times this competition like many others of it's type in other rinks has seen a drop in entries.  
To help reverse this trend the committee decided to play this competition on evening ice, this has helped and the entries are creeping back up again.  Please support this competition!

Click here to see full draw

Section A played 5.15 pm on Monday, 6.00 & 8.30 pm on Tuesday.
Section B played 7.15 pm on Monday, 6.00 & 8.30 pm on Wednesday.
Section C played 9.15 pm on Monday, 6.00 & 8.30 pm on Thursday.

Position after 3rd game




Position after 3rd game




Position after 3rd
game



Section A

Pts

Ends

+/-

SS


Section B

Pts

Ends

+/- 

SS


Section C

Pts

Ends

Shts

SS

G Wilson
5
14
17
28
S Craig
6
15
20
28

C Martin
6
16
17
29
O Stark4
12
5
17

J Cullen
4
14
5
22

J Lawson
4
12
6
25
C Jeffries
4
12
218

J Swan
4
13
13
25

N Sutherland
4
12
-6
17
K Prentice
3
11
0
14
N Thomson
2
11
5
17

J Stevenson
3
9
0
15
B Stewart
2
9
-3
13

P Bowyer
29
-7
17

M Fleming
1
9
-4
19
G Craig
0
7
-21
7

C MacNab
0
3
-36
5

J Green0
6
-13
7

The Matthew Templeton Semi - Finals are the highest in each section + the highest runner-up from all sections.
Playing at 5.00 pm Friday.               Final at 7.30pm

Semi-Finals                                    Final.
C Martin
v                                                  J Cullen
J Cullen
                                                     v                                S Craig
v
                                                   S Craig
S Craig


Graeme Baxter (S) Stuart Craig, Alistair Hodge, Robert Walker

Templeton Final

1

2

3

4

5

6

7

8

EE

Tot

J Cullen

  1  1  0  0  1  0  1  0
 4

S Craig

  0   0  1    4  0  1  0  3
 9


The next 4 highest teams from the sections play a low road semi-final for the Bibby Trophy,
Playing at 5.00 pm Friday.                    Final at 7.30 pm

J Swan               
v                                                         J Swan
C Jeffries
                                                           v                            J M Lawson
J M Lawson
v                                                         J M Lawson
O Stark



Bibby Final

1

2

3

4

5

6

7

8

EE

Tot

J Swan

  0  0  0  2   0  1  0  x
 3

J M Lawson

  1  1  1  0  1  0  3  x
 7

Jim Lawson (S), Ron Shaw, Andrew Kerr, Stewart Shaw.

At the presentation of prizes Club President [praised the semi-finalists for providing the large gathering of spectators 4 very close and exciting games.
The finals were both very good games and if not for one large scoring end in each would also have been very close.
Winning skip remarked in his thanks that his father Ian had tried to win the Templeton many times and never managed it!!



Past winners of the:

MATTHEW TEMPLETON  TROPHY

Presented by Mrs Margaret Clark ,The Rig, St Boswells  

1964-65                J M Hutchison (Skip)   J M Scott   G Littlejohn   G Neilson
1965-66                W Sanderson (Skip)   J Aitken   W Carswell   A Graham
1966-67                W Sanderson (Skip)   J Aitken   W Carswell   A Graham
1967-68                W J Walker (Skip)   W Potts   T Laing   J Jeffrey
1968-69                W Sanderson (Skip)   J Aitken   W Carswell   A Graham
1969-70                W E Muirhead (Skip)   G Haggart   A D Scott   A D Mc Cartney
1970-71                D Fleming (Skip)   W B Cavers   H Fleming   J Hamilton
1971-72                R Nairn (Skip)   S Harrison   J Kerr   J Sloan
1972-73                R J Dagg (Skip)   J Todd   M Logan   A Stewart
1973-74                R J Dagg (Skip)   J Todd   M Logan   A Stewart
1974-75                R Inglis (Skip)   D I Robertson   Mrs M Inglis   Mrs E C Robertson
1975-76                W D Wight (Skip)   J J Walker   J Robertson   R Cavers
1976-77                R Nairn (Skip)   S Harrison   J Kerr   J Sloan
1977-78                W Mitchell (Skip)        N Scott   C McKenzie   N Gilmour
1978-79                W D Wight (Skip)   J Robertson   H Dodds      R Cavers
1979-80                R Rae (Skip)   C Gibb   M Murdoch   J Jeffrey
1980-81                R Rae (Skip)   C Gibb   M Murdoch   L Bell
1981-82                W D Wight (Skip)   R Forsyth   H Dodds   R Cavers
1982-83                W D Wight (Skip)   R Forsyth   H Dodds   R Cavers
1983-84                W D Wight (Skip)   R Forsyth   H Dodds   R Cavers
1984-85                M C Bruce (Skip)   K Prentice   G Dagg   G Bruce
1985-86                K Prentice (Skip)   G Dagg   B Stewart   G Bruce
1986-87                K Prentice (Skip)   G Dagg   B Stewart   G Bruce
1987-88                K PRENTICE (SKIP)  D HOGARTH   B STEWART   A REID
1988-89                W D WIGHT (SKIP)  R FORSYTH   J ROBERTSON   H S DODDS
1989-90                D FLEMING (SKIP)  MRS E LAING   MRS A TODD   MRS G LAUDER
1990-91                D FLEMING (SKIP)  MRS E LAING   H G FLEMING   MRS G LAUDER
1991-92                E LAIDLER (SKIP)  D M SUTHERLAND   J DIXON   H CURLE
1992-93                E LAIDLER (SKIP)  D M SUTHERLAND   J DIXON   H CURLE
1993-94                R RAE (SKIP)  D BYERS   B GIBSON   J BURNETT
1994-95                E LAIDLER (SKIP)  J GREEN   J DIXON   J WILSON
1995-96                J M LAWSON (SKIP)  S BRUCE   G BARWICK   J B LAWSON
1996-97                J M LAWSON (SKIP)  R SHAW   G BARWICK   J B LAWSON
1997-98                H S DODDS (SKIP)  R FORSYTH   A W KER   M KER
1998-99                W MITCHELL (SKIP)  T HINNIGAN   MRS M MITCHELL   N MacARTHUR
1999-00                J M LAWSON (SKIP)  F FORREST   C JEFFRIES   J B LAWSON
2000-01                J DIXON (SKIP)  H CURLE   R MURRAY   C SMITH
2001-02                K PRENTICE (SKIP)  MRS M ROBERTSON   H CURLE   MRS I WOOD
2002-03                J M LAWSON (SKIP)  F W FORREST   R McLEAN   C JEFFRIES
2003-04                J M LAWSON (SKIP)  F W FORREST   R McLEAN  C JEFFRIES
2004-05                A REED (SKIP)  H CURLE   C SMITH   R MURRAY
2005-06                J GREEN (SKIP)  W CLEGHORN   D S KERR   B LEES
2006-07                K PRENTICE (SKIP)  T FLEMING   R AITKEN   G COCHRANE
2007-08                J STARK (SKIP)  S CRAIG   C TELFORD   A HODGE
2008-09                J STARK (SKIP)  S CRAIG   C TELFORD   A HODGE
2009-10                J Stark (sKIP)  S Craig,  C Telford   A Hodge
2010-11                K Prentice (skip)  g prentice  tommy fleming  ewan stark
2011-12                g prentice (skip)  j shedden  tommy fleming  ewan stark
2012-13                K prentice (skip)  G prentice  Tommy flemming  ewan stark
2013-14                G baxter (skip)   s craig   a hodge   r walker

See Bibby Winners